Rozhovor s Monikou Flašíkovou-Beňovou v Bernolákove

03.11.2013 20:07

V piatok 16.8.2013 som sa bol porozprávať s pani Monikou Flašíkovou Beňovou. Prišla sa do Bernolákova predstaviť ako kandidátka na predsedníčku Bratislavského samosprávneho kraja.

Predstavila sa, popriala nám príjemný dobrý večer, povedala, že je kandidátka na predsedníčku Bratislavského samosprávneho kraja, že je rada, že sme prišli. Predstavila nám aj  paniu, ktorá napiekla štrúdle, potom aj svojho syna a ostaných, ktorí jej pomáhajú. Dve slečny zbierali adresy ľudí, ktorí mali záujem dostať lístky na Moravanku. Zrejme im teda tieto lístky prídu poštou domov. Tie slečny nevedeli povedať, či  Moravanka vystúpi v Bernolákove alebo v Bratislave alebo kde.... že sa všetko ešte uvidí. Ja som svoju adresu nedal. Načo? Vari mi Moravanka napovie o kandidátke na predsedníčku kraja viac? Čo má  pani Flašíková Beňová spoločné s Moravankou? Nič. Je to (ako býva dobrým zvykom pred každými voľbami) štandardný postup. Nič sa nezmenilo. Moravanka si čo to zarobí a pani kandidátka asi dúfa, že to ľuďom bude stačiť a zvolia ju.

Pani Flašíková Beňová sa medzitým rozbehla medzi ľudí, podávala si s nimi ruku       a  každému podala kvet v kvetináči. Medzitým sa rozdávala ešte štrúdľa, myslím že aj nejaké biele víno a minerálka.

Nejaká pani z jej tímu prišla ku mne,  podala mi štrúdľu, tak som ju  posunul kamarátkinmu synovi. Čakal som na  pani Flašíkovú Beňovú, kým príde s kvetom. Podala mi kvet a ja som sa jej opýtal ako bude ďalej pokračovať toto stretnutie. Ona na to, že ako by som chcel, aby pokračovalo. A ja, že predsa diskusiou  s občanmi. Pozrela na mňa a opýtala sa ma, že kde tu chcem robiť diskusiu a ukázala rukami do priestoru okolo fontány. A ja,       že akože kde, veď tu. Máte reproduktory a mikrofón, ktorý môžete dať kolovať medzi ľudí, nech sa vás opýtajú niečo, keď chcú. Dodala, že v kvetináči je zastoknutý papier s jej kontaktmi, na ktorého druhú stranu môžem napísať svoje otázky a odovzdať ich, že ona mi odpovie. No ja som chcel s ňou diskutovať priamo na mieste, keď už prišla do Bernolákova. Takže dobre, napokon súhlasila, že keď porozdáva kvety,  potom ma osloví a podá mi mikrofón. Kvet som daroval mojej známej a presunul som sa z lavičky pri fontáne k betónovému  pódiu pred kultúrnym domom.

Účasť ľudí som odhadol na 50.

Pani Flašíkovej Beňovej som sa opýtal koľkokrát bola v Bernolákove od roku 2010. Koľkokrát prišla medzi našich ľudí, strávila s nimi chvíľu, obdarovala ich a podobne. Odpovedala, že tu bola tento rok v júni. Hovorím jej, že to je rok 2013 a ja sa pýtam spätne od roku 2010. Jej odpoveď - nebola tu, veď predsa bratislavský región je veľký, má 78 obcí, plus je europoslankyňou, na náš región sa snaží pôsobiť aj z Európskej únie. Ja som jej odpovedal, že ale teraz za tri mesiace stihne určite obehať všetkých 78 obcí. Ona, že áno, lebo sú prázdniny. Ja jej na to, že si nemyslím, že je to preto, že sú prázdniny, ale preto, že sa   blížia  voľby a zrazu čas na ľudí je. A túto tému som ukončil.

Ďalej som sa jej opýtal ako bude stíhať byť aj župankou aj europoslankyňou. Odpovedala, že túto otázku dostáva rada. Ak ju zvolia za županku, tak v máji 2014 už nebude kandidovať za europoslankyňu. Ja jej na to hovorím, že županka už možno bude od decembra 2013, táto funkcia si vyžaduje celého človeka na 100%, či by nebolo podľa nej správne vzdať sa mandátu europoslankyne hneď v decembri a hotovo. Flašíková Beňová odpovedala, že nie, že už sa to neoplatí.

Prešli sme na tému Oskara Dobrovodského z Malaciek. To je pán, ktorého príbeh poznáme z médií asi všetci. Život mu strpčujú neprispôsobiví susedia. Už si s nimi nevie rady a je zúfalý. Pani Monika Flašíková Beňová sa začala zaujímať o jeho prípad v lete 2012, skontaktovali sa. Vyjadrila počudovanie nad tým ako tomuto pánovi nepomáha mesto Malacky. Medzi ňou a primátorom Malaciek prebehol rozhovor a to bolo všetko. V konečnom dôsledku Dobrovodskému v ničom nepomohla. Podľa nej nemá kompetencie. Hovorím pani Flašíkovej Beňovej – ten pán sa obrátil na vás v dobrej viere a žiadal o pomoc. Nepomohli ste mu. Nevytvorili ste s ním žiadnu agendu, rozprávate všade len o tom, ako nemáte kompetencie mu pomôcť. Opýtal som sa jej, že či ako županka už tieto kompetencie mať bude.V tom sa pani Flašíková Beňová obrátila na ostatných ľudí a zvolala, že Bernolákovčania, ja vám tu nebudem sľubovať niečo, na čo nemám kompetencie. Potom ešte dodala, že ten pán Dobrovodský sa jej dotkol výrokom, ktorý povedal v rámci organizovaného pochodu za slušný život (vykríkol na ňu, že je súdružka). Ja som jej na to odpovedal, že po tých rokoch, čo sa pohybuje v politike, by už mohla mať istú hrošiu kožu voči takýmto výrokom a neurážať sa hneď za všetko. O to viac radšej pomáhať ľuďom. Ten človek je proste zúfalý a potrebuje pomoc. A zúfalému človeku proste sem tam aj ujde nevhodný výrok.

Rozhovor som ukončil a poďakoval. Poďakovala aj ona. A ľuďom ešte nezabudla pripomenúť, že sa nebráni  ani takýmto diskusiám.

 

Moje ďalšie postrehy a dojmy:

 

Na to, koľko rokov sa pohybuje v politike ma prekvapila výrokom, keď mi povedala, že kde tu chcem robiť diskusiu. Ale veď práve preto prišla, nie? Diskutovať s ľuďmi. Pozrime si pozvánku - chcela si vypočuť naše názory, porozprávať sa o radostiach a starostiach nášho života...

 

Takže vážení budúci voliči,  nič sa nezmenilo. Zase len trápne rozdávanie kadejakých darčekov, opíjanie rožkom a podobne. ...Za 15 minút vybaviť Bernolákovo a odísť. Nuž ja som ju teda trochu zdržal.

 

Počas našich výmen názorov sa ma opýtala, že či jej už dám mikrofón, alebo chcem hovoriť len ja. Bola nervózna.

 

Tiež mi nezabudla pripomenúť, že či takýto priestor u mňa dostanú aj ostatní kandidáti na župana. Nuž uvidíme, ani v piatok som tam veru nemusel byť. Bola to zhoda náhod. Bol som odcestovaný, vrátiť do Bernolákova som sa mal až v nedeľu. Zhoda náhod bola, že som v Bernolákove bol nakoniec už v piatok o 14:00. Ja si kvôli Frešovi, či Krajcerovi určite dovolenku brať nebudem plus robím na smeny, takže ak mi to pracovná doba dovolí,  určite sa pôjdem na pánov kandidátov pozrieť. A diskutovať.

 

Je smutné, že keď sa na pani europoslankyňu obrátil človek so žiadosťou o pomoc, tak vyhlásila, že je nekompetentná. Tak potom kto je viac kompetentný, keď europoslankyňa a zároveň župná poslankyňa nie je? Na koho sa máme obrátiť? Prečo s tým pánom nešla osobne na úrad v Malackách a nedožadovala sa pomoci pre neho? Silou mandátu, ktorý zastáva, by sa veci pohli k riešeniu. Veď si uvedomme, koľko problémov občanov dokázali vyriešiť napríklad televízie, na koľko problémov dokázali poukázať médiá. To zástupca ľudu nemá väčšiu silu? Tak tam mala prísť aj s televíziou, nech sa v Malackách  na úrade odprezentujú, ako (ne)pomohli pánovi Dobrovodskému. Ona neurobila proste nič. Bez hanby bude vyhlasovať, že nemá kompetencie. V prvom rade však zrejme nemá vôľu riešiť problém. Veď predsa určite pozná množstvo odborníkov na právo, má známych, mohla pánovi Dobrovodskému dohodnúť stretnutie s niekým iným, kto by mu pomohol. O nič takéto sa nepokúsila. Zrušila ho v podstate hneď na začiatku.

A čo takto úplne obyčajná snaha pomôcť obyčajnému človeku v problémoch, o to viac, že si ich  sám nezavinil ?

Tak na čo máme volených zástupcov ľudu?

Ako nás budú zastupovať ?  

Čo máme čakať od kandidátov, keď sa takto prezentujú ? 

Opäť a zasa len tú štrúdľu a kvet pred voľbami? 

Ó pardon,  aj Moravanka bude. A po voľbách, už ani to.

Ďakujem, neprosím!!!

 

Richard Červienka