Odpovede na otázku č. 3 v rámci Veľkej ankety v Bernolákove.

27.06.2011 19:09

Prečítajte si odpovede na otázku č. 3:

Viete o zámere Obecného úradu – postaviť vedľa obce sídlisko pre 20 000 ľudí? Čo si o tom myslíte?  

O sídlisku takých rozmerov som zatiaľ nepočula ale zásadne s takou výstavbou nesúhlasím. Úplne by Bernolákovo stratilo svoje „čaro“ obce. Vyrástla som tu, keď to bola oveľa menšia obec ako je teraz, ako deti sme mali veľa možností, kde sme sa mohli hrať a športovať. Dnes je všetko súkromný majetok, športoviská aj pre mládež za poplatok a mládež sme si „nahnali“ do bister a krčiem, pretože nemajú veľa možností, kde využiť svoj voľný čas.

Nie.++++++++++

Zámer obecného úradu postaviť sídlisko pre 20 000 je holý nezmysel, pokiaľ nie sú urobené podrobné štúdie dopadu tohto zámeru na dopravu do Bratislavy.

Neviem o tom nič. Nič sme nepočuli. Bolo by to dobre ale potrebné sú najmä sociálne byty.

Pokiaľ nebudú zabezpečené technické predpoklady, t.j. komunikácie, IS, tento projekt je nereálny až absurdný! A vybudovanie novej infraštruktúry má širší záber ako kompetencie tunajšieho OÚ. Osobne ma trápi viac to, že distribučná vodovodná sieť v centre Bernolákova je z čias „Esterházyovcov“. Ako to, že nám „pribudne“ cca 20 000 obyvateľov? Mimochodom túto anketu „riešim“ v nedeľu 17.4.2011 a celá obec je z dôvodu poruchy bez dodávky vody!!!!!!!!

Nesúhlasím s takým zámerom. A/ likvidácia poľnohospodárskej pôdy, B/ zmena charakteru krajiny

Nevieme o tom a nevieme si predstaviť zvládnutie problémov a uspokojenie občanov – spokojnému bývaniu v takom počte.

Neviem.

Som absolútne proti.

O sídlisku vôbec neviem. Sídlisko podľa môjho názoru ale aj z pohľadu začlenenia do jestvujúcej zastavanosti obce prevažne rodinnými domami nepovažujem za dobré rozhodnutie.

Niečo som o tom počula, ale pochybujem o tom, že je to dobrý nápad. Je tu už veľa neobývaných stavieb, viď bytovka pri Lidli. Bolo tam investovaných niekoľko peňazí a stále je neobývaná. Ľudia boli oklamaní a dávali zálohy na to, aby tam mohli bývať. A bývajú? Nie. Ďalšiu blbosť, čo v obci spravili bolo zbúranie „starej škôlky“. Ja som tam osobne chodila ako dieťa. Vyrastala som tam 3 roky.

Nie. Ako bude riešená doprava???

Neviem, myslíme si, že dedina by mala zostať dedinou!

Nevieme o zámere postaviť sídlisko.

O sídlisku neviem taktiež vôbec nič.

V Chorvátskom Grobe chcú stavať sídlisko pre 50 000 ľudí a vy tomu veríte? (nemáme dostupné cestné komunikácie)

Neviem. Nepočula som o tom.

So sídliskom nesúhlasím, ak si postavia samostatnú obec s komplexnou vybavenosťou tak áno!

Nie a nesúhlasím.

Nesúhlasíme. Nemôžem sa zúčastniť pondelňajšieho verejného zasadnutia, preto Vás prosím, spýtajte sa vedenia obce, čo alebo kto ich motivuje, aby sa stavali v obci bytovky, prečo radšej nevytvárajú podmienky pre podnikateľov aby občania Bernolákova tu mohli pracovať, aby nemuseli cestovať za prácou do Bratislavy. Spýtajte sa, kam budú chodiť deti tých ľudí, čo budú bývať v bytovke do škôlky a do školy, keď už teraz nie sú voľné miesta a moje deti musia chodiť do Bratislavy? Spýtajte sa, ako budeme chodiť autami do Bratislavy, keď pribudnú na Seneckú cestu autá z 20 000 sídliska, keď už teraz čakáme vo frontách desiatky minút?

O tomto zámere nevieme vôbec nič a sme prekvapení už i vzhľadom na bytovku pri Lidli – chceme o nej viac informácií. Prosíme o informáciu v ob. novinách ako sa môže stavať bytovka, resp. sídlisko ak obec nemá kanalizáciu, káblovú televíziu, výtlky na cestách atď...

Počul som, že sa o tom uvažuje. Myslím si však, že v súčasnosti a ani v blízkej budúcnosti to nie je aktuálne nakoľko je postavaných veľa veľkých obytných domov a ich byty nie sú predané, napríklad „Tri veže“ v Bratislave na Bajkalskej ulici.

Neviem. Zasa sa chcú nabaliť.

Súhlasím so stavbou sídliska. Zlepší to tlak na kvalitu poskytovania služieb obyvateľom obce i na vybavenosť (nie len samé krčmy a súkromné obchodíky, ale konečne aj obchodné centrá, ktoré si budú konkurovať v cenách i tovaroch).

Absolútne nesúhlasíme.

Sídlisko v obci môže byť postavené, len je otázka ráno do práce. Asi nik z obec. úradu do mesta nechodí, a tak ani nevie, ako to na cestách vyzerá. V prvom rade je treba vedieť, či komunikácie budú rozšírené.

Áno.

 

O zámeroch obce neviem nič (výstavba sídliska. V prvom rade nech sa ukončí kanalizácia obce!!)

 

Súhlasím.

 

Neviem a nesúhlasím.

 

Sídlisko nie je problém, komunikácie sú väčší problém.

 

NIE – to je sila...

 

Čo že???

 

O zámere neviem a nesúhlasím.

 

O výstavbe mesta nevieme nič!!!

 

Rozhodne nie!

 

Nie a nesúhlasím s výstavbou.

 

Neviem si to predstaviť.

 

Ani si to neviem predstaviť.

 

Neviem, ak je to pravda, je to strašné pre pôvodných obyvateľov obce aj tých, čo prišli žiť z mesta na dedinu.

 

Nie, nesúhlasím.

 

Týka sa to aj okolitých obcí, ľudia z celého Slovenska sa sťahujú k BA kvôli pracovným príležitostiam.

 

Výborný nápad, zvýši sa počet obyvateľov.

 

Som proti. Obec sa má rozvíjať prirodzene a postupne. Je normálne, aby 5-tisícová obec mala odrazu 5x viac obyvateľov? Napr. v Bratislave stoja nové poloprázdne bytové budovy...

 

Áno, dozvedela som sa zo stránky. Nie som proti.

 

Neviem, nepáčilo by sa mi to.

 

Vieme o tom, myslím, že dobrý zámer.

 

Nie, neviem o tom.

 

Nič.

 

Súhlasím.

 

Neviem ale to bude katastrófa.

 

Neviem a nesúhlasím, zlá infraštruktúra cesty???

 

Všetci chcú niekde bývať... Ale kto z toho bude mať osoh?

 

Nie neviem.

 

V žiadnom prípade. Kolaps dopravy. Ako bude riešená doprava. Chcem byť – žiť na dedine – nie ako v Petržalke!

 

Nesúhlasím. +

 

Nie. Nemyslím, že je to dobrý nápad. Zo sídliska sme sa odsťahovali, na pokojný vidiek.

 

Katastrofa.

 

Nie, je to hlúposť vzhľadom na neúnosnosť cestnej komunikácie.

 

Nie. Treba najprv komunikácie.

 

Nechceme.

 

Neviem a som proti.

 

Som proti.

 

Neviem / ak by bola doprava zo sídliska vedená mimo obce a všetci by boli prihlásení na trvalý pobyt u nás tak to uvítam.

 

Hovädina veď Bernolákove žije asi 6000.

 

Je to barbarstvo. Zámer je zločin voči všetkým okolitým obciam BA. Doprava už teraz kolabuje – čo bude potom?

 

Nie – nie som o tom informovaná. Nie – nesúhlasím s výstavbou. Chcem aby zostal štatút obec – dedina.

 

Ak k nemu postavia aj cestu je mi to jedno!

 

Počujem prvýkrát.

 

Sídlisko pre 20tisíc ľudí... Máte skreslené, nepresné informácie. Ide o bernolákovskú časť, ktorá nemá mať 20 tisíc, ale presne je počítané s 22,5 tisícami obyvateľov. S Bernolákovom to je 27,5 tisíca obyvateľov. Nie je to konečný počet. Pre ďalšie spresnenie, táto štvrť ráta s 25m vysokými budovami (i keď vďaka pripomienkovaniu, znížili na 22,5m, čo však je len zastierací manéver). Skutočný celkový počet obyvateľov v tejto lokalite počíta so 65 tisíc obyvateľmi (!). Táto štvrť je totiž lokalizovaná na hranici katastra s Chorvátskym Grobom. Chorvátsky Grob, v tých istých miestach ,ale so svojej strany, schválilo sídliskovú štvrť o veľkosti 42÷44 tisíc obyvateľov (!). Dôvod tejto spoločnej lokalizácie štvrtí je spoločná cestná infraštruktúra (napojenie na diaľnicu) a ďalšie siete. (Doporučujem sa informovať u p. Mervu, starostu Vajnor. Vo Vajnoroch prebehla kvôli tomu petícia a oslovoval sa aj župan VÚC Frešo. Dôvod petície bola hroziaca veľmi vysoká civilná záťaž na obec Vajnory, najmä vo veci dopravy a pod. Grobsky projekt bol schvaľovaný počas starostu Blaška a odobrené obmenami terajším ..., doporučujem nahliadnuť do ÚPD Chorvátskeho Grobu ). Ako občan obce, tú sídliskovú štvrť úplne odmietam a musím so smútkom konštatovať, že v tom čase, keď som podával proti tomu pripomienky a námietky, apeloval ďalších spoluobčanov, aby sa pripojili, panovala žiaľ, ľahostajnosť riešiť tento megapolistický nezmysel. (Je to už viac-menej ťažko zastaviteľné, vzhľadom na developering, ktorý sa už rozbehol a tiež, že starosta je aj poslancom VÚC. Zo zákona, teoreticky tri roky od schválenia je to ešte, ako tak, napadnuteľné, preto ak mienite naozaj niečo preto urobiť, čo najskôr to treba napadnúť súdnou cestou).

 

No tak teraz už viem. (nie) Dúfam že nie panelové (druhá Petržalka)! A nemyslím si že je to najšťastnejšie riešenie. Jedine ak by to podporilo možnosť natiahnuť do Bernolákova MHD z BA (električky alebo autobusy). Na ktorej to strane (I. p. D., V. B., Ch. G. alebo N. D.) ?

 

Doteraz som o tom nevedel...Len dúfam, že je to nejaký nepodarený prvoaprílový žart.

 

Myslím si, že tu už rovno môžeme vybudovať Luník 10 a nasťahovať sem pol milióna cigánov... To si už vážne každý „investor“ môže v Bernolákove kúpiť celé obecné zastupiteľstvo? Pozrite sa, ako to vyzerá na Jabloňovej ulici... Ktorý ***** dovolil stavať tu sériu panelákov? To chceme mať naozaj z Bernolákova Ghetto???

 

Niečo som začula, ale nie od obce. Už tak je premávka neúnosná, hlavne v ranných a poobedňajších hodinách. Pri takomto navýšení to bude katastrofa. Keď to dopadne ako s bytmi pri Lidli...?!

 

Nevieme. Možno by sme súhlasili, pokiaľ by okrem bytov bola dobudovaná všetka infraštruktúra súvisiaca s nárastom počtu obyvateľstva, hlavne obchody a doprava do Bratislavy.

 

Neviem, ak je to pravda, tak sa asi niekto zbláznil.

 

Nič o tomto zámere neviem!!!

 

Nie, neviem a ako bude potom obec. zastup. riešiť otázku dopravy, kapacity cestných komunikácií. Sú to nemorálne, nenormálne a hlúpe zámery... Už t. č. sú veľké problémy s autobus. a  vlak. spojením, Bernolákovo je proste z tohto hľadiska totálne zaostalé.

Je to urbanistický nezmysel a finančná utópia, vybudovanie takého množstva bytových jednotiek by stálo asi 300 000 000 € pri 5000 bytových jednotkách o 60 m2 pri cene 1000€ za m2. Táto obec nepotrebuje rozširovanie intravilánu, ani viacej obyvateľov, potrebuje uviesť do stavu keď ľudia do Bernolákova nechodia len spávať, aby ulice nevyzerali ako z priemyselnej zóny, aby sme na zeleň na uliciach nemuseli spomínať, atď. atď. toto by bolo veľmi na dlho. Keďže som vyštudovaný dopravný urbanista, na túto tému by sme sa mohli baviť veľmi dlho.

 

Zámer postaviť pre 20000 obyvateľov je záležitosť župy a musí byť riešený v predstihu vybudovaním potrebnej dopravnej infraštruktúry.

 

Tento zámer som objavil iba náhodou, takže dobre ho skrývali, ale neskrývali ho najlepšie.

 

Stavba sídliska pre 20 000 obyvateľov v 5000-ovej obci je jedinečný úkaz, škoda že sa to týka zrovna našej obce. Je to problém urbanistický, sociologický, etický – k tomuto všetkému treba mať odborné stanoviská a na základe nich potom diskutovať.

 

Zásadne nesúhlasím.

 

 

(tie "pluská" pri niektorých názoroch znamenajú počet, koľkokrát sa tento istý názor objavil v ankete)