FÍÍÍHA. Tak toto keby prešlo, to by bola pecka. Čo poviete? :)

31.05.2012 22:29

Matovič chce dať ľuďom novú zbraň na politikov. Referendum bez kvóra

BRATISLAVA - Kým v minulosti politici sľubovali voličom švajčiarske dôchodky, líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič im chce dať referendum, v ktorom nebude potrebná žiadna hranica účasti stanovená zákonom. V súčasnosti je toto kvórum pritom na hranici 50 percent.

Poslanci Obyčajných ľudí a nezávislých osobností chcú meniť fungovanie referenda.
 

Matovič totiž tvrdí, že doterajšia prax, keď zo siedmich referend bolo tesne úspešné len ľudové hlasovanie o vstupe Slovenska do Európskej únii, je jasným dôkazom, že priama demokracia na Slovensku nefunguje.

Preto prichádza s návrhom ústavného zákona, ktorý by túto históriu neúspešných referend zmenil. Po novom by totiž bolo platné každé ľudové hlasovanie, na ktorom by sa zúčastnil čo i len jeden občan. Inšpiráciou je mu napríklad spomínané Švajčiarsko.

„Takýto systém má Švajčiarsko desiatky rokov. Neexistencia podmienky účasti na referende burcuje záujem verejnosti o veci verejné,“ tvrdí Matovič.

Bez podpisov to stále nepôjde

Napriek tomu sa neobáva, že by sa táto novinka mohla stať mocnou zbraňou v rukách lobistických či extrémistických skupín, ktoré by takýmto spôsobom mohli obchádzať prijatie zákonov parlamentnou cestou.

Aj naďalej chce totiž šéf OĽaNO ponechať podmienku, aby iniciátor referenda musel pod petíciu zozbierať minimálne 350-tisíc platných podpisov. Niečo podobné môže podľa neho vyjsť aj na niekoľko desiatok tisíc eur.

„Počet podpisov pod petíciu je dostatočná ochrana pred tým, aby si nejaká malá skupina nezmyslela robiť referendá o akejkoľvek veci, ktorá má veľmi menšinovú podporu,“ presviedča.

Matovičovci chcú pritom tento návrh predložiť už na júnovú parlamentnú schôdzu. A to napriek tomu, že jasný názor na ich iniciatívu zatiaľ od ostatných parlamentných zoskupení nepočuli. Líder parlamentného nováčika pritom pripúšťa, že s podporou môže byť problém.

„Tým, že viete, že nie je žiadne kvórum, bičuje to záujem o veci verejné. Poviete si, že nedovolím, aby o mojom osude rozhodla nejaká menšina ľudí, ktorí prídu na referendum. Vyburcuje to. Ľudia dostanú nohy, ktoré doteraz nemali,“ pripomenul scenár, ktorý by podľa neho politickým matadorom nemusel vyhovovať.

Podľa nich totiž ide o návrh, ktorý nie je politický, ale predovšetkým občiansky. Preto si myslia, že by nikto nemal mať problém s jeho podporou.

„Referendum robí z občana dôležitého človeka najmä medzi parlamentnými voľbami,“ poznamenal predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Jozef Viskupič.

Sulíkovci by kvórum zrušili. Ale postupne

S návrhom matovičovcov súhlasia aj liberáli s SaS. "Jediná vec, ktorú by chceli dať do pozornosti je riziko, ktoré plynie z toho, keď kvórum zrušíme zo dňa na deň. Zrušenie kvóra podporíme, keď bude spojené s nejakou prechodnou lehotou," doplnil svoju podmienku predseda liberálov Richard Sulík.

Obávajú sa totiž, že by sa práve pre novú a doposiaľ neobvyklú účinnosť referenda mohli spočiatku prichádzať s "úplne šialenými návrhmi aj poloblázni", a práve pre nezáujem väčšiny ľudí by mohlo dôjsť k ich záväznému schváleniu.

Sulíkovci neodmietajú ani ochranný nástroj Obyčajných ľudí v podobe 350-tisícov podpisov. Tvrdia, že konkrétne podmienky pre zrušenie kvóra by mohli byť predmetom diskusie.

 

Viac na: https://aktualne.atlas.sk/matovic-chce-dat-ludom-novu-zbran-na-politikov-referendum-bez-kvora/slovensko/politika/