ČO NÁM DAL 17. november?

17.11.2012 17:35

Čo nám dal 17. november ?

 

  • SLOBODU
  • SLOBODU slova
  • Otvorené hranice
  • Uvoľnenie atmosféry
  • Demokraciu

 

  • Slobodu nám dal: Rusi sú preč a zatiaľ nás nijaký iný národ „priateľskou pomocou“ neokupuje.

 

  • SLOBODU slova nám dal. Každý si môže povedať svoj názor, pokiaľ ho prezentuje slušne a nezníži sa do osobných či slovných útokov, tak nech si každý povie svoj názor. Bohužiaľ s touto slobodou slova musí isť stále (i po 23 rokoch) ruka v ruke ODVAHA povedať si svoj názor. Stretávam sa s reakciami typu: „Už by som aj išla k vám do združenia ale bojím sa, či mi malú zoberú potom do škôlky.“ Alebo: „Už, už si poviem svoje, len ešte potrebujem skolaudovať dom.“ Takže takto je to so slobodou slova u nás po 23 rokoch. Čo je veľmi smutné. Rád by som sa dožil toho aby si každý mohol beztrestne povedať svoj názor. Povedať si svoj názor bez strachu z pomsty. Éra komunizmu sa skončila už dávno. Ale ľudia z tých čias sú stále tu. Tí nezmizli. Len sa pretvorili. A svoje myšlienkové pochody si nesú so sebou doteraz. A sú tak ješitní, že až. Zabudli na to, že časy, keď sa im neúnavne poklonkovalo, sú nenávratne preč. A tak veľmi im to chýba, že? Napriek tomu, im to stále funguje – viď reakcie v úvodzovkách vyššie.

 

  • Áno, otvorené hranice. Vďaka tomu som bol v Amerike a videl dosť aj z Európy. Toto je naozaj dar.

 

 

  • Ja osobne to naozaj tak vnímam, že sa atmosféra života v tejto krajine uvoľnila. Nikto nás do ničoho nenúti. To o čom sa predtým len šuškalo sa teraz hovorí otvorene. Len samozrejme, opäť treba patričnú dávku ODVAHY. Aj pred rokom 1989 prekvitala korupcia a klientelizmus, prekvitá aj teraz – no našťastie sa už o tom hovorí nahlas.    O reálnych podozreniach z korupcie a klientelizmu hovoríme nahlas. Akurát sa deje „haló“ okolo bytovky pri Lidli. Nech „žije“ prokuratúra na Slovensku. Keď sa toto všetko môže diať na najvyšších postoch v štáte, čo sa potom môže diať na komunálnej úrovni? Keď je s prepáčením „bordel“ tam, tak to všetkým gaunerom na všetkých úrovniach delegovanej moci  len hrá do karát. A patrične ich to posilní.

 

  • Demokracia má veľa podôb. Každý si ju vysvetľuje po svojom. Ako povedal Havel: „Prirodzenou nevýhodou demokracie je, že tým, ktorí to s ňou myslia poctivo, nesmierne zväzuje ruky, zatiaľ čo tým, ktorí ju berú vážne, umožňuje takmer všetko.“ Pred pár dňami som videl film, tam jeden chlapec, asi tak 12 ročný povedal: „Dobro nikdy nezvíťazí, lebo dobro hrá vždy fér.“ Zaujímavá myšlienka. V niečom má pravdu. No všeobecne to pokladám za výrok, ktorým človek rezignuje na dobro. Jasné, veľakrát dobro prehrá.  Keď sa všetko zlo spojí a plus k tomu má silu funkcie, z ktorej môže všetky snahy o dobro zmiesť zo stola, tak vtedy i ja osobne dávam za pravdu Havlovi i tomu 12 ročnému chlapcovi. Ale odkazujem: Napriek zlu, ideme ďalej. Verím, že zlo nie je večné. Nemôže byť. Aj preto vzniklo občianske združenie K VECI.

Richard Červienka