Byť starostom v Bernolákove sa oplatí.

24.01.2013 06:56

V utorok 22.1.2013 vyšiel v Novom čase článok - prehľad platov starostov bratislavských mestských častí s podtitulom: "Byť starostom v metropole sa oplatí, v čistom si vlani pekne prilepšili".
A ja dodám, že byť starostom v Bernolákove sa oplatí tiež. Starosta Bernolákova totiž zarába kráľovsky, až toľko ako keby spravoval napríklad mestskú čast BA-Nové Mesto, ktorá má vyše 43 000 obyvateľov. Pritom Bernolákovo má cca 5500 obyvateľov. Starosta mestskej časti Ba-Nové Mesto zarobil v roku 2012 30 574 Eur. Náš starosta zarobil v minulom roku 30 912 Eur. Takže ešte dokonca viac ako starosta v Bratislave.
A kto mu to všetko schválil? Predsa poslanci obecného zastupiteľstva. Poďme sa pozrieť na ich hlasovanie. Ostatné hlasovanie o plate starostu prebehlo na 11. riadnom zasadnutí obecného zastupiteľstva 17.4.2012. Za mesačný plat starostu Bernolákova vo výške 2576 Eur hlasovali poslanci takto:
Bečica "ZA"
Biznárová "ZA"
Černayová - ospravedlnená zo schôdze
Káčer "ZA"
Koporcová "ZA"
Molnár "PROTI"
Požár "ZA"
Slaný "ZA"
Štica "ZA"
Švardová "ZA"
Trubač "PROTI"

Takže čo k tomu dodať?! Máme na rozdávanie. A tu treba podotknúť, že ešte vlastne môžeme byť radi. Lebo k základnému platu mu naši poslanci odklepli "len" 40% mesačné navýšenie platu. A to mohli ísť do výšky až 70 %. Predstavte si, že by tak starosta Bernolákova mohol kľudne zarábať až 3128 Eur mesačne. Takže priatelia, čo z toho vyplýva?
Buďme radi, že každý mesiac starosta oberie obecnú pokladňu vďaka poslancom "len o" 2576 Eur.


Ešte pripomeniem, že máme na úrade aj funkciu zástupcu starostu, ktorý už len podľa názvu tejto funkcie má zastupovať starostu nie byť trvale prítomný na úrade a brať mesačný plat. No im to nevadí. A ani poslancom. Takže náš pán zástupca si tiež príde na pekný mesačný plat. Berie cca 80 % z platu starostu čo je vyše 2000 Eur mesačne. Za zastupovanie starostu, prosím pekne. Pritom robí na úrade robotu ako keby bol prednosta. Lenže keby bol prednosta, to by sa zase musel vzdať poslaneckého mandátu. Takže sa to elegantne vyriešilo takto. Toto je už ale téma na iný článok, ktorý pripravujem.
Mesačne tak títo dvaja páni - starosta a jeho zástupca oberú obecnú pokladňu o neuveriteľných cca 4500 eur. Len na dva platy nám treba ročne vyčleniť z rozpočtu obce vďaka poslancom 55 000 EUR!
Nehorázne niečo!
"Ďakujeme" poslancom, ktorí hlasovali "ZA". Česť výnimkám - dvom poslancom, ktorí hlasovali "PROTI".
S pozdravom
Richard Červienka