A nebol by tento lepší...? :)

30.06.2013 05:17

V malom mestečku Talkeetna na Aljaške žije len niečo málo cez 900 obyvateľov. Miestni obyvatelia sa ale o politické a riadiace funkcie príliš nezaujímajú a kandidáti, ktorí sa snažili presadiť väčšinu nezaujali. Niekto preto zo žartu navrhol za starostu krásne kocúrika menom Stubbs.

Ľudia sa tohto vtipu ale chytili a milý kocúrik sa stal hlavou mesta ešte ako maličké mačiatko. A čo viac, získal titul čestného starostu aj v ďalšom období a v ďalšom…… Tento rok je to už 15 rokov, čo mestečku vládne silná ruka myšolovca. Je teda viac než jasné, že s prácou a nasadením kocúra sú v mestečku nadmieru spokojní.

 

Mať mačacieho starostu im však prinieslo nečakaná benefity v podobe mediálneho záujmu, ktorý k nim láka desiatky turistov každý týždeň. Tých veľmi zaujíma, ako je možné, že majú za starostu ryšavo-krémového kocúriska.
Bol to výborný marketingový ťah!
Nápadom sa predsa medze nekladú a aspoň im nekradne peniaze z rozpočtu do vlastného vrecka ako je napríklad zvykom u nás.

Starosta Stubbs je teda práva celebrita a má viac ako 21.000 odberateľov na svojej Fb stránke, čo je mnohonásobne viac ako obyvateľov vo svojom rodnom mestečku. Jeho popularita prekračuje lokálne vymedzenie jeho právomocí

Stubbs však nie je prvým mačacím politikom. Do senátu v USA kandidoval v minulosti už kocúr Hank.

https://wildcats.sk/15-rocny-kocur-starostom-maleho-mestecka-na-aljaske

 

Komunálna politika má svoje zvláštnosti a špecifiká. Vo všeobecnosti však možno povedať, že sa bežného človeka na prvý pohľad týka oveľa viac, ako tá národná. Prečo si to myslíme? Pretože občania miest a obcí sa dajú ľahšie dokopy v boji proti bezmoci a ľahšie sa im organizujú rôzne rebelstvá. Niektoré husárske kúsky sa im aj skutočne vydaria. Tak ako sa pred 15-timi rokmi stalo v meste Talkeent na Aľjaške. Vtedy si totiž za starostu ľudia zvolili kocúra Stubbsa, ktorý tam vládne dodnes.

 

Čo dokáže vzbura
Malinké mestečko s približne tisíckou obyvateľov je dokonalým miestom pre realizáciu bizarných projektov. Úplne nevinne sa začala jedna z najväčších kuriózností vôbec. Pred 15-timi rokmi sa obyvateľom maličkého mesta nepáčili kandidáti na stoličku starostu a tak sa medzi sebou dohodli, že namiesto mien oficiálnych kandidátov napíšu do hlasovacieho lístka meno kocúra Stubbsa. Po zrátaní hlasov bolo jasné, že s väčšinovým náskokom vyhralo práve nič netušiace zviera. Čo teraz?

Stubbsovi miestne zastupiteľstvo oficiálne odovzdalo titul starostu a mediálne predajný príbeh bol na svete. Už po krátkom čase sa ukázalo, že rozhodnutie obyvateľov bolo správne, nakoľko extrémne pozdvihlo cestovný ruch v malom, bezvýznamnom meste. Všetci chceli navštíviť mesto, ktoré fungovalo pod vedením kocúra Stubbsa. A tak sa pri každých nasledujúcich voľbách situácia opakuje a slávny kocúr svoju pozíciu neustále upevňuje.

 

Atrakcia pre turistov
Podľa obyvateľov mesto navštívi 40 turistov denne, ktorí chcú vidieť kocúra starostu pri výkone svojej funkcie. Jeho popularita však za 15 rokov dávno prerástla veľkosť regiónu a na Facebooku sa teší 3 000 fanúšikov. Mačací starosta je medzi obyvateľmi uznávaný a rešpektovaný, pretože si sami uvedomujú, že mu vďačia za veľa.

Ako naozaj funguje mesto Talkeent, nie je podstatné. Dôležité je, že tento unikátny príbeh prilákal turistov a zalial mesto celkom príjemným príjmom peňazí a tak sa jeho obyvatelia tešia, že spravili svojho času to najlepšie rozhodnutie, aké len mohli. A kto je starostom na papieri a robí mestu službu naozaj, je úplne jedno.

https://magazin.atlas.sk/ulety/tento-kocur-je-starostom-mesta/797689.html